Książki       Film        Jakie piwo?        O Guinnessie        Picie piwa        Piwo wśród młodzieży        Typ piwa       

Wymiana książek

książkaKsiążki są bezcennym darem dla każdego miłośnika literatury. W domowych biblioteczkach znajdują się książki z zakresu różnych gatunków, które są darzone przez ich właścicieli większym lub mniejszym przywiązaniem. Każdy ma swoje ulubione książki, do których chętnie wraca o każdej porze. Zdarzyć się może i tak, że w domowej biblioteczce znajdują się tytuły, które nieszczególnie przypadły do serca właścicielowi. Mogą to być nietrafione prezenty, książki kupione zbyt pochopnie, czy też takie, które z czasem po prostu się nudzą. Najprostszym sposobem na pozbycie się takich książek i jednocześnie sprawienie sobie nowej jest wymiana. Wymiana to tak naprawdę wentylacja domowych biblioteczek i wpuszczenie do nich powiewu świeżego powietrza, w postaci zupełnie nowych tytułów.

Wymiana książek jest oszczędnym, ekologicznym i niezwykle etycznym sposobem na odświeżenie swoich domowych biblioteczek. Sama idea wymiany jest banalnie prosta. W umówione miejsce przynosi się książki, których już się nie czyta a w zamian za nie odbiera się nowe. Cała wymiana jest całkowicie bezgotówkowa. Przystępując do wymiany nie można zabrać więcej książek niż się przynosi, ale można zabrać mniej tytułów.

W Polsce istnieje wiele różnych inicjatyw, których celem jest wymiana książek. Jedną z nich jest akcja Drugie Życie Książki. Akcja ta jest od kilku lat wspólnie prowadzona przez portal Bookeriada i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Poszczególne edycje akcji odbywają się z miesięcznymi odstępami.

Podobne inicjatywy można znaleźć także na facebooku. Przykładem może być akcja Szafa Wymiany Książek, organizowana przez studentów wydziały Prawa i Administracji