Książki       Film        Jakie piwo?        O Guinnessie        Picie piwa        Piwo wśród młodzieży        Typ piwa       

Ważna woda

jakie piwoZgodzimy na pewno się z tym, że woda jest bardzo istotnym składnikiem dla piwa. Jest niemalże najważniejszym. Bez niej piwo nie powstałoby. Jaką rolę odgrywa w piwowarstwie?Jest ona przede wszystkim używana w procesie zacierania. Jej zawartość w piwie jest ogromna, ponieważ w gotowym piwie zajmuje ok. 90% objętości. Poza tym woda w browarach jest stosowana ponadto do mycia i chłodzenia.

Skąd browary posiadają tą wodę? Zazwyczaj oni czerpią wodę z własnych ujęć. Na pewno nie każda woda nadaje się do piwa, dlatego dla określonych specjalistów są ważne jej właściwości, biorą oni chociażby pod uwagę jej twardość, szczególnie twardość węglanowa oraz alkaliczność resztkowa. Taką twardość możemy na przykład podzielić na węglanową- a jest ona wywołana obecnością w wodzie wodorowęglanów. Natomiast stała-, czyli niewęglanowa wywołują po zagotowaniu wody siarczany, chlorki, azotany oraz krzemiany wapnia i magnezu. Dokładnie zauważyliśmy, ze woda ma ogromne znaczenie w browarach piwa, dlatego stawia się na jej jakość. Im lepsza jakość wody, tym lepszej jakości piwo. Na pewno podczas spożywania różnego rodzaju piwa wychwycimy rodzaj jakości zastosowanej wody.

Zgodzimy na pewno się z tym, że woda jest bardzo istotnym składnikiem dla piwa. Jest niemalże najważniejszym. Bez niej piwo nie powstałoby. Jaką rolę odgrywa w piwowarstwie?Jest ona przede wszystkim używana w procesie zacierania. Jej zawartość...