Na pewno sięgając po piwo w jakimkolwiek sklepie zwracamy uwagę na jego jakość- często mamy już opinie na temat różnego rodzaju piw i jedne z nich zaliczamy do miana dobrych, natomiast pozostałe do negatywów. Bardzo ważny okazuje się dla nas charakter piwa- to przecież on w pewnym sensie określa najczęściej rodzaj użytego słodu, zawartość alkoholu, goryczkę chmielową oraz stężenie ekstraktu. Jeśli chodzi o zawartość alkoholu, to jest ona podawana w procencie objętości płynu- zazwyczaj piwa posiadają zawartość alkoholu od 0,5 do kilkunastu procent. Trzeba też zaznaczyć, że już podczas fermentacji część cukrów zawartych w brzeczce słodowej zamienia się w alkohol i dwutlenek węgla.
Są podawane ich odpowiednie wartości- na przykład, jeśli chodzi o wartości ekstraktu, dwutlenku węgla oraz alkoholu, to w piwie posiadają gdzieś z 1/3 części. Bardzo pożądany okazuje się być ekologiczny chmiel, który stanowi pewien rodzaj przyprawy w celu osiągnięcia pożądanej wartości goryczki piwa. Na tą goryczkę mają wpływ alfa-kwasy organiczne. Na pewno nieraz mieliśmy przyjemność skorzystać z tego podczas dużego upału, gdy kupowaliśmy piwo.
Tworzenie właściwego aromatu
Aromat w wielu sytuacjach jest bardzo istotny, należy brać go także pod uwagę podczas tworzenia piwa. Od czego może wtedy ten aromat zależeć? Na pewno od szczepu użytych drożdży, wytworzenia przez szczepy odpowiednich metabolitów, odmiany i formy użytego chmielu, zawartości związków siarkowych. Przede wszystkim role odgrywają drożdże, które tak naprawdę różnią się znacznie w zdolnościach do tworzenia wyższych alkoholi i estrów.
A od czego jest on zależny? Chociażby od sposobu zadawania drożdży, napowietrzenia brzeczki, stosowanych temperatur fermentacji, geometrii zbiorników fermentacyjnych, stosowania nadciśnienia. Dla niektórych istotna jest sama delikatność aromatu, która może zostać uzyskana poprzez odpowiednią jakość użytego chmielu lub jego preparatów, napowietrzania brzeczki gorącej, eliminację tlenu w czasie butelkowania piwa. Istotna jest też stabilność smakowa zapachową piwa. Wpływ na nią mają związki siarkowe. Dostrzegamy dokładnie, że na dany aromat piwa może mieć wpływ wiele czynników, które mogą być zależne od wielu rzeczy. Należy brać je szczególnie pod uwagę, ponieważ aromat piwa jest bardzo istotny i to niemalże dla każdego klienta.