Produkcja brzeczki

brzeczkaBrzeczka piwna to roztwór wodny składników wyekstrahowanych ze słodu piwowarskiego. Powstaje ona w procesie produkcji piwa, podczas tzw. zacierania słodu w warzelni.

Gdybyśmy mieli za zadanie stworzyć piwo, to w jaki sposób byśmy je wykonali. Na pewno byśmy się wiele nad nim strudzili, choć obecnie jest wiele przepisów na stworzenie prostego piwa domowego. Ale tak naprawdę, to nie jest to samo, co tworzone piwo w browarze, które przechodzi odpowiednie procesy, które nadają mu odpowiedni charakter, aromat, smak.

Wpływ na piwo ma na przykład tak zwana produkcja brzeczki- odbywa się ona w warzelni. A jakie etapy obejmuje ten proces? Do jego etapów zaliczamy rozdrabnianie słodu w śrutowniku- powstaje wtedy śruta słodowa, następnie rozpoczyna się zacieranie śruty w kadzi zaciernej- przez co powstaje zacier; kolejny etap to filtracja zacieru w kadzi filtracyjnej i w taki oto sposób powstaje brzeczka przednia; następne to gotowanie brzeczki z chmielem w kotle warzelnym i następuje powstanie brzeczki gorącej. Etap 5 to oddzielanie osadu gorącego w kadzi wirowej, a 6 to schładzanie brzeczki gorącej w płytowym wymienniku ciepła. A końcowe zadanie to tak zwane natlenianie brzeczki. Każdy browar zwraca na to uwagę, dlatego musi jej produkcje dokładnie wykonać.

Brzeczkę w czasie gotowania „nachmielamy” preparatami goryczkowymi lub chmielem goryczkowym na początku i w połowie czasu trwania procesu, natomiast preparatami lub chmielem aromatycznym, pod koniec procesu gotowania (60-10 minut przed jego zakończeniem). W warunkach naturalnych gotowanie brzeczki z chmielem trwa około 2 godzin. Proces ten można skrócić stosując gotowanie w podwyższonej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu.

Pamiętaj, aby nigdy nie prowadzić po alkoholu! Więcej na www.gron-osk.com.pl.